"Халқчил ИПО" дастури доирасида "Ўзртхб" Ажнинг аксиядори бўлган инвесторлар қўшимча аксияларга ега бўлдилар
Аввал хабар берилганидек, жорий йил 26-сентабрдан 8-ноябрга қадар илк маротаба "Халқчил ИПО" дастури доирасида "Ўзртхб" АЖ аксияларининг оммавий жойлаштириш жараёни ўтказилди.
Мазкур жараён якунида келиб тушган буюртмаларни саралаш натижасида, 11 298 та инвесторлар "Ўзртхб" Ажнинг 3 326 031 дона аксияларига егалик қилган ҳолда унинг янги аксиядорлари қаторига киритилди.
Ўз навбатида, "Ўзртхб" АЖ аксиядорларининг 2024-йил 26-октабрдаги умумий йиғилишида "Ўзртхб" Ажнинг тақсимланмаган фойдасининг бир қисмини капиталлаштириш ҳисобига қўшимча аксиялар чиқариш орқали унинг устав капиталини ошириш тўғрисида қарор қабул қилинган.
Натижада, "Халқчил ИПО" дастури доирасида "Ўзртхб" АЖ аксияларини сотиб олган инвесторлар ҳар бир аксиясига қўшимча равишда ҳеч қандай тўловлар амалга оширмаган ҳолда 4 донадан аксияга ега бўлдилар.
Келажакка – "Ўзртхб" Ажнинг аксияларига киритилган сармоя аксиядорларга дастлабки даромадларни келтирмоқда.

В рамках программы” халчил IPO “инвесторы, являющиеся акционерами АО“ Узртхб", получили дополнительные акции
Как сообщалось ранее, с 26 сентября по 8 ноября текущего года впервые в рамках программы ”Халчил IPO” был проведен процесс публичного размещения акций АО “Узртхб“.
В результате сортировки поступивших в конце этого процесса заказов, 11 298 инвесторов были включены в число новых акционеров АО “Узртхб“, владеющих 3 326 031 акцией.
В свою очередь, на общем собрании акционеров АО “узртхб” от 26 октября 2024 года было принято решение об увеличении уставного капитала АО "узртхб" путем выпуска дополнительных акций за счет капитализации части нераспределенной прибыли АО "узртхб".
В результате инвесторы, купившие акции АО” Узртхб “в рамках программы“ Халчил IPO", получили по 4 акции без каких-либо дополнительных платежей за каждую акцию.