Бошқарувда самарадорлик: Ижтимоий соҳани бошқаришнинг замонавий модели ишлаб чиқилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Давлат хизматида бошқарув самарадорлигини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги Фармонида белгиланган вазифалар ижроси (https://lex.uz/docs/-7886963)юзасидан ижтимоий соҳада фаолият юритаётган бошқарув кадрлари учун махсус ўқув ташкил етилмоқда.
Унда "Янги Ўзбекистон қиёфасидаги" 33 та туман (шаҳар) ҳокимларининг ижтимоий соҳага масъул ўринбосарлари ҳамда Агентлик ходимлари, експертлар иштирок етмоқда.
Мақсад — "Янги Ўзбекистон қиёфасидаги туман (шаҳар)" мақомидаги 33 та туман (шаҳар) ҳокимликларида натижага асосланган бошқарув моделини ишлаб чиқиш ҳамда унинг жорий етилишини услубий жиҳатдан мувофиқлаштириш, ижтимоий соҳада тегишли вазифаларни бажариш ва мақсадли кўрсаткичларга еришишда кадрлар салоҳиятини ривожлантиришга кўмаклашишдан иборат.
Дастур қуйидаги мавзуларни қамраб олади:
➡️натижага йўналтирилган давлат бошқаруви
➡️ҳудудий ривожланиш ва комплекс режалаштириш, ҳудудий даражада миллий брендларни ривожлантириш
➡️инфратузилма ва енергия тежовчи лойиҳаларни бошқариш, молиявий бошқарув
➡️назорат ва дастурларни амалга ошириш натижалари учун раҳбарларнинг шахсий жавобгарлиги
➡️ижтимоий инфратузилмани master-режаларга интеграция қилиш
➡️ижтимоий КПИ кўрсаткичлари.
Хабар бериб келаётганимиздек, Агентлик томонидан ташкил етилаётган малака ошириш дастурлари янгича ёндашув асосида ташкил етилиб, хусусий секторнинг илғор тажрибаси ва рақамли ечимларни амалиётга татбиқ етишга қаратилган мавзуларни ҳам қамраб олмоқда. Шу муносабат билан, ташкил етилаётган махсус ўқув доирасида иштирокчиларни
▪️Олимпия шаҳарчаси — замонавий sport мажмуаси
▪️ Миллий тиббиёт маркази — халқаро стандартлар талабларига мувофиқ юқори даражада ихтисослаштирилган тиббий ёрдам кўрсатишга мўлжалланган марказ
▪️Янги Ўзбекистон университетида халқаро стандартлар ва илғор таълим дастурлари асосида замонавий бошқарув кадрларини тайёрлаш тизими
▪️ижтимоий соҳада сунъий интеллект технологияларини кенг жорий етиш ҳамда рақамлаштиришни ривожлантириш мақсадида "ИТ-Парк Uzbekistan" фаолияти
▪️Зарқайнар кўчасида маҳаллий тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли учун замонавий дам олиш ва гастрономик муҳитни яратиш ҳамда туризм соҳасида кадрлар тайёрлаш бўйича амалга оширилаётган ишлар
▪️Ислом сивилизацияси марказида Ўзбекистоннинг илмий, маданий меросини ўрганиш, асраш ҳамда жаҳонга намойиш етишга қаратилган илмий-маърифий ишлар билан таништириш режалаштирилган.
Ўқув Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Бошқарув самарадорлиги агентлиги ҳамда Рххвдха ҳамкорлиги доирасида жорий йилнинг 24-28 март кунлари бўлиб ўтади.

Efficiency in management: A modern model of social sector management will be developed
Implementation of the tasks set out in the decree of the president of the Republic of Uzbekistan "on measures to further increase the effectiveness of Management in the public service"(https://lex.uz/docs/-7886963)on the basis of which special training is being organized for management personnel operating in the social sphere.
It is attended by deputy governors of 33 districts (cities)" under the guise of New Uzbekistan " in charge of the social sphere, as well as agency employees, experts.
The goal is to develop a management model based on the result in the 33 districts (cities) of the status of" district (cities) under the guise of New Uzbekistan " and to stylistically coordinate its implementation, to carry out relevant tasks in the social sphere and to promote the development of Personnel potential in achieving the target indicators.
The program covers the following topics:
➡️result-oriented public administration
️ ️ Regional Development and complex planning, development of national brands at the territorial level
➡️infrastructure and energy-saving project management, financial management
➡️personal responsibility of leaders for the results of control and implementation of programs
️ ️ integration of social infrastructure into master plans
➡️social CPI indicators.
As we reported, the training programs organized by the agency are organized on a new approach and also cover topics aimed at the advanced experience of the private sector and the practical implementation of digital solutions. In this regard, within the framework of the special training that is being organized, the participants are
▪️Olympic City-modern sports complex
▪️ National Medical Center-a center designed to provide highly specialized medical care in accordance with the requirements of international standards
▪️System for training modern management personnel on the basis of international standards and advanced educational programs at the new University of Uzbekistan
️ ️ activities of it Park Uzbekistan in order to widely introduce artificial intelligence technologies in the social sphere and develop digitization
▪️Work on the development of local entrepreneurship on Zarqaynar Street, the creation of a modern recreation and gastronomic environment for the population and the training of personnel in the field of Tourism
▪️At the center of Islamic Civilization, it is planned to introduce scientific and educational works aimed at studying, preserving and demonstrating the scientific, cultural heritage of Uzbekistan to the world.
The training will be held on March 24-28 of this year within the framework of the management efficiency agency under the president of the Republic of Uzbekistan and the cooperation of Rxxvdxa.