Бошқарувда самарадорлик: Ижтимоий соҳани бошқаришнинг замонавий модели ишлаб чиқилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Давлат хизматида бошқарув самарадорлигини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги Фармонида белгиланган вазифалар ижроси (https://lex.uz/docs/-7886963)юзасидан ижтимоий соҳада фаолият юритаётган бошқарув кадрлари учун махсус ўқув ташкил етилмоқда.
Унда "Янги Ўзбекистон қиёфасидаги" 33 та туман (шаҳар) ҳокимларининг ижтимоий соҳага масъул ўринбосарлари ҳамда Агентлик ходимлари, експертлар иштирок етмоқда.
Мақсад — "Янги Ўзбекистон қиёфасидаги туман (шаҳар)" мақомидаги 33 та туман (шаҳар) ҳокимликларида натижага асосланган бошқарув моделини ишлаб чиқиш ҳамда унинг жорий етилишини услубий жиҳатдан мувофиқлаштириш, ижтимоий соҳада тегишли вазифаларни бажариш ва мақсадли кўрсаткичларга еришишда кадрлар салоҳиятини ривожлантиришга кўмаклашишдан иборат.
Дастур қуйидаги мавзуларни қамраб олади:
➡️натижага йўналтирилган давлат бошқаруви
➡️ҳудудий ривожланиш ва комплекс режалаштириш, ҳудудий даражада миллий брендларни ривожлантириш
➡️инфратузилма ва енергия тежовчи лойиҳаларни бошқариш, молиявий бошқарув
➡️назорат ва дастурларни амалга ошириш натижалари учун раҳбарларнинг шахсий жавобгарлиги
➡️ижтимоий инфратузилмани master-режаларга интеграция қилиш
➡️ижтимоий КПИ кўрсаткичлари.
Хабар бериб келаётганимиздек, Агентлик томонидан ташкил етилаётган малака ошириш дастурлари янгича ёндашув асосида ташкил етилиб, хусусий секторнинг илғор тажрибаси ва рақамли ечимларни амалиётга татбиқ етишга қаратилган мавзуларни ҳам қамраб олмоқда. Шу муносабат билан, ташкил етилаётган махсус ўқув доирасида иштирокчиларни
▪️Олимпия шаҳарчаси — замонавий sport мажмуаси
▪️ Миллий тиббиёт маркази — халқаро стандартлар талабларига мувофиқ юқори даражада ихтисослаштирилган тиббий ёрдам кўрсатишга мўлжалланган марказ
▪️Янги Ўзбекистон университетида халқаро стандартлар ва илғор таълим дастурлари асосида замонавий бошқарув кадрларини тайёрлаш тизими
▪️ижтимоий соҳада сунъий интеллект технологияларини кенг жорий етиш ҳамда рақамлаштиришни ривожлантириш мақсадида "ИТ-Парк Uzbekistan" фаолияти
▪️Зарқайнар кўчасида маҳаллий тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли учун замонавий дам олиш ва гастрономик муҳитни яратиш ҳамда туризм соҳасида кадрлар тайёрлаш бўйича амалга оширилаётган ишлар
▪️Ислом сивилизацияси марказида Ўзбекистоннинг илмий, маданий меросини ўрганиш, асраш ҳамда жаҳонга намойиш етишга қаратилган илмий-маърифий ишлар билан таништириш режалаштирилган.
Ўқув Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Бошқарув самарадорлиги агентлиги ҳамда Рххвдха ҳамкорлиги доирасида жорий йилнинг 24-28 март кунлари бўлиб ўтади.

Эффективность управления: будет разработана современная модель управления социальной сферой
Реализация задач, поставленных в указе Президента Республики Узбекистан "О мерах по дальнейшему повышению эффективности управления на государственной службе"(https://lex.uz/docs/-7886963), на основе которого организуется специальное обучение управленческого персонала, работающего в социальной сфере.
В нем принимают участие заместители акимов 33 районов (городов) "под прикрытием Нового Узбекистана", курирующие социальную сферу, а также сотрудники агентства, эксперты.
Цель состоит в том, чтобы разработать модель управления, основанную на результате, в 33 районах (городах) со статусом "район (города) под вывеской Нового Узбекистана" и стилистически скоординировать ее внедрение, выполнить соответствующие задачи в социальной сфере и способствовать развитию кадрового потенциала в достижение целевых показателей.
Программа охватывает следующие темы:
➡️государственное управление, ориентированное на результат
️ ️ Региональное развитие и комплексное планирование, разработка национальных брендов на территориальном уровне
⭐️управление проектами в области инфраструктуры и энергосбережения, финансовый менеджмент
⭐️персональная ответственность руководителей за результаты контроля и реализацию программ
⭐ ️ интеграция социальной инфраструктуры в генеральные планы
⭐️социальные показатели CPI.
Как мы сообщали, учебные программы, организуемые агентством, основаны на новом подходе и также охватывают темы, направленные на передовой опыт частного сектора и практическое внедрение цифровых решений. В связи с этим, в рамках специального тренинга, который организуется, участники
▪️Олимпийский город - современный спортивный комплекс
▪️ Национальный медицинский центр - центр, предназначенный для оказания высокоспециализированной медицинской помощи в соответствии с требованиями международных стандартов
▪️Система подготовки современных управленческих кадров на основе международных стандартов и передовых образовательных программ в новом университете Узбекистана
❗ ️ деятельность it Park Uzbekistan направлена на широкое внедрение технологий искусственного интеллекта в социальную сферу и развитие цифровизации
▪️Работа по развитию местного предпринимательства на улице Заркайнар, созданию современной рекреационной и гастрономической среды для населения и подготовке кадров в сфере туризма
▪️ В центре исламской цивилизации планируется проведение научных и просветительских работ, направленных на изучение, сохранение и демонстрацию миру научного, культурного наследия Узбекистана.
Тренинг состоится 24-28 марта текущего года в рамках Агентства по повышению эффективности управления при Президенте Республики Узбекистан и сотрудничества Rxxvdxa.