Кичик саноат зоналари ҳамда ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари тадбиркорларининг ҳуқуқларини янада кенгайтириш чоралари кўрилади
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарорига кўра https://lex.uz/pdfs/7027946
2024-йил 1-августдан бошлаб кичик саноат зоналари иштирокчилари, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ёш тадбиркорлик субектларининг инвестисия ва ижтимоий мажбуриятлари бажарилганлиги Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ҳамда вилоятлар ҳокимликлари ҳузуридаги Кичик ва ёшлар саноат зоналарини бошқариш бўйича ягона дирексиялар томонидан мажбуриятларни бажариш муддати тугагандан сўнг уч ой ичида қабул қилинади (амалга ошириш муддати 2024-йил 1-августга қадар тугаган лойиҳалар бундан мустасно).
2024-йил 1-сентябрга қадар кичик саноат зоналари, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ҳудудида фаолият кўрсатаётган тадбиркорларнинг муаммоларини ўрганиб, уларни бартараф етиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритилади.
2024-йил 1-октябрга қадар кичик саноат зоналари иштирокчилари ҳамда ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ёш тадбиркорлик субектларининг инвестиция ва ижтимоий мажбуриятларининг бажарилганлиги ёки бажарилмаганлиги хатлов ўтказилиб, уларнинг ҳисобини юритиш бўйича алоҳида електрон дастур ишга туширилади ва ҳар чоракда маълумотлар янгилаб борилади.
Давлат активларини бошқариш агентлигига кичик саноат зоналари, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналарида жойлашган давлат мулки обектларини хусусийлаштириш ваколати берилди.
Маълумот учун, бугунги кунда республика бўйлаб 529 та кичик саноат зоналари ҳамда 202 та ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ташкил етилган.

Будут приняты меры по дальнейшему расширению прав предпринимателей малых промышленных зон и молодежных промышленных и предпринимательских зон
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан (https://lex.uz/pdfs/7027946):
С 1 августа 2024 года инвестиционные и социальные обязательства участников малых промышленных зон, молодых субъектов предпринимательства молодежных промышленных и предпринимательских зон принимаются едиными дирекциями по управлению малых и молодежных промышленных зон при Совете Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятах областей в течение трех месяцев после окончания срока исполнения обязательств (срок реализации-2024 год). За исключением проектов, завершенных к 1 августа).
До 1 сентября 2024 года в Кабинет министров будет внесено предложение по изучению и устранению проблем предпринимателей, действующих на территории малых промышленных зон, молодежных промышленных и предпринимательских зон.
До 1 октября 2024 года будет проведена переписка о выполнении или неисполнении инвестиционных и социальных обязательств участников малых промышленных зон и молодых субъектов предпринимательства молодежных промышленных и предпринимательских зон, будет запущена отдельная электронная программа по их учету и ежеквартально обновляться информация.
Государственное агентство по управлению активами было уполномочено приватизировать объекты государственной собственности, расположенные в малых промышленных зонах, молодежных промышленных и предпринимательских зонах.
Для справки, на сегодняшний день по всей республике создано 529 малых промышленных зон, а также 202 молодежных промышленных и предпринимательских зоны.