“Иқтисодиётда давлат иштирокини янада қисқартириш ва хусусийлаштиришни жадаллаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент Қарори (ПҚ-168-сон, 18.03.2022 й.) қабул қилинди
Қарорда қайд этилганидек,
• Давлат активларини бошқариш Агентлиги (кейинги ўринларда Агентлик) томонидан 60 га яқин вазирлик, идора ва 2 мингдан ортиқ давлат иштирокидаги корхоналарнинг 12 мингдан ортиқ улушлари ва кўчмас мулк объектлари ялпи хатловдан ўтказилди.
Қарорга кўра,
• “UzAuto TRAILER” МЧЖ, Ангрен қувур заводи каби 55 та хўжалик жамиятларидаги давлат улуши хусусий секторга сотилади.
• 1501 та кўчмас мулк объектлари, жумладан нефть-газ тармоғи корхоналарининг 396 та, ахборот технологиялари соҳасидаги корхоналарнинг 130 та, тижорат банклари ва молиявий хизмат кўрсатувчи ташкилотларнинг 109 та, озиқ-овқат тармоғи корхоналарининг 47 та, йўл-транспорт тармоғи корхоналарининг 29 та, энергетика тармоғи корхоналарининг 20 та ва бошқа тармоқ корхоналарининг 105 та ҳамда давлат мулки бўлган 665 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилади;
• умумий майдони 1721 гектар бўлган 33,6 мингта ер участкаларини устувор равишда мулк ҳуқуқи асосида, мулк ҳуқуқи асосида имкони бўлмаганларини ижара ҳуқуқи асосида савдога чиқарилади;
• “Yerelektron” автоматлаштирилган ахборот тизимида идоралараро келишувда турган
13,6 мингта ер участкаларини ҳамда жорий йил якунига қадар 2 052 гектар бўш ер участкаларини қўшимча равишда аниқлаган ҳолда уларни белгиланган тартибда мулк ҳуқуқи асосида электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилади.
Шунингдек, Қарорга кўра, 2022 йил 1 апрелдан бошлаб, маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш бўйича туман (шаҳар) ҳокимининг ёрдамчилари (кейинги ўринларда – ҳоким ёрдамчилари) томонидан ўз ҳудудларида бўш турган давлат кўчмас мулк объекти ёки ер участкалари аниқланган ҳолларда, улар:
• ҳудуди 2 000 квадрат метргача бўлган давлат кўчмас мулк объекти бўлганда – ҳоким ёрдамчиларининг онлайн-буюртмасига асосан Агентлик томонидан тасдиқланадиган тартибга мувофиқ, тўғридан-тўғри электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилади;
• қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкалари бўлганда онлайн-буюртма уч кун муддатда кўриб чиқилади ҳамда ижобий хулоса берилган тақдирда, икки ҳафта муддатда тўғридан-тўғри электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилади;
• вазирлик ва идоралар, маҳаллий давлат ҳокимияти органларига қарашли бўлган, уч ойдан ортиқ фойдаланилмасдан бўш турган объект, ижтимоий объектлар бундан мустасно, Агентлик томонидан тасдиқланадиган тартибга мувофиқ уларнинг розилигисиз ижарага ёки сотиш учун савдога чиқарилади;
• ҳудуди 10 000 квадрат метргача бўлган давлат кўчмас мулк объектларини сотишдан тушган маблағлар, баҳолаш ва сотиш харажатлари ҳамда Давлат активларини бошқариш, трансформация ва хусусийлаштириш жамғармаси тасарруфига ўтказиладиган қисми чегирилган ҳолда, Қорақалпоғистон Республикасининг бюджетига, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг маҳаллий бюджетларига ҳамда объект жойлашган туман (шаҳар) бюджетига тенг улушларда тақсимланади.
“Universal Mobile Systems” МЧЖни баҳолаш ва сотиш жараёнига халқаро консалтинг, аудиторлик ва инвестиция маслаҳатчиси, инвестиция банки ёки бошқа ихтисослашган компанияни жалб этган ҳолда, 2023 йил 1 апрелга қадар хусусийлаштириш чоралари кўрилади.
“Ўздонмаҳсулот” таркибидаги 25 та дон корхонаси 2022 йил 1 июлга қадар, қолганлари эса жорий йилнинг якунига қадар босқичма-босқич савдога чиқарилади.
2022 йил 1 апрелдан бошлаб “Ўзагросервис” АЖ ва унинг таркибига кирувчи ташкилотларнинг кўчмас мулк объектлари, зарур ҳолларда, уларни алоҳида лотларга бўлган ҳолда, электрон онлайн-аукцион савдоларига баҳоланган қийматда чиқарилади.
Шунингдек, Қарорга биноан, Молия вазирлиги томонидан:
• 2022 йил 1 октябрга қадар “Қишлоқ қурилиш банк” АТБнинг акцияларини оммавий жойлаштириш (IPO);
• 2022 йил якунига қадар Халқаро молия институтларини жалб этган ҳолда “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ ва “Асакабанк” АТБнинг давлат улушлари савдога чиқарилиши;
• 2023 йил 1 июлга қадар “Халқ банки”, “Микрокредитбанк”, “Алоқабанк”, “Агро банк”, “Ўзмиллийбанк”ларнинг акцияларини фонд биржаси орқали оммавий жойлаштириш (IPO) ишлари ташкиллаштирилади.
Қарорга кўра, қуйидагилар белгиланади:
• давлат активларини хусусийлаштиришда уларнинг бошланғич нархини эълон қилмаган ҳолда талабгорларни музокараларга оммавий таклиф қилиш йўли билан, шу жумладан профессионал ташкилотларни жалб қилган ҳолда сотиш услуби жорий этилади. Бунда, профессионал ташкилотларни жалб қилиш орқали хусусийлаштириладиган давлат активлари рўйхати Давлат тендер комиссияси томонидан тасдиқланади;
• профессионал ташкилотларни жалб этган ҳолда қиймати 10 миллион АҚШ долларидан ортиқ бўлган активлар бўйича инвесторларнинг таклифлари Агентлик ва бошқа давлат органлари иштирокисиз, жалб қилинадиган профессионал ташкилотлар томонидан тўғридан-тўғри қабул қилинади;
• Давлат тендер комиссияси қарори асосида талабгорларни музокараларга оммавий таклиф қилиш йўли билан сотиладиган давлат кўчмас мулк объектлари ёки давлат улуши бўйича инвесторлар таклифлари “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали қабул қилинади, бундан қиймати 10 миллион АҚШ долларидан ортиқ бўлган активларни профессионал ташкилотларни жалб этган ҳолда сотиш ҳолатлари мустасно;
• халқаро нуфузга эга аудиторлик компанияларининг Ўзбекистонда фаолият юритаётган шўъба корхоналарининг баҳолаш ҳисоботлари ҳаққонийлигини экспертизадан ўтказиш талаб этилмайди;
• давлат иштирокидаги корхоналарга тегишли улушлар ва кўчмас мулк объектларини сотишдан ва ижарага беришдан, шунингдек, ер қаъри участкаларидан фойдаланиш ҳуқуқини сотишдан тушадиган маблағлар хусусийлаштириш ва ижарага бериш натижалари тўғрисидаги ахборотда давлат активларини хусусийлаштиришдан ва ижарасидан тушумлар сифатида инобатга олинади;
• давлат активлари бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганда дастлабки тўлов суммаси 35 фоиздан кам бўлган ҳолатларда, қолган суммага Марказий банкнинг асосий ставкаси миқдорида йиллик фоизлар ҳисобланади;
• давлат кўчмас мулк объектларини бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотиб олган ва сотиб олиш тўловини тўлиқ амалга оширгунга қадар “тасарруф этиш ҳуқуқисиз” давлат ордери берилган тадбиркорлик субъектлари томонидан қўшилган қиймат солиғи мазкур объектларга нисбатан тасарруф этиш ҳуқуқи тўлиқ ўтгандан сўнг тўланади.

Принято Постановление Президента (№ПП-168, 18.03.2022 г.) “О дополнительных мерах по дальнейшему сокращению государственного участия в экономике и ускорению приватизации”
Как отмечается в Постановлении,
• Агентством по управлению государственными активами (далее – Агентство) проведена сплошная инвентаризация свыше 12 тысяч активов и объектов недвижимости около 60 министерств, ведомств и более 2 тысяч предприятий с государственным участием.
Согласно Постановлению,
• Государственные доли в 55 хозяйствующих обществах, таких как ООО «UzAuto TRAILER», Ангренский трубный завод, будут проданы частному сектору;
• 1501 объект недвижимости, в том числе 396 предприятий нефтегазовой сети, 130 предприятий сферы информационных технологий, 109 коммерческих банков и организаций финансового обслуживания, 47 предприятий пищевой промышленности, 29 предприятий дорожно-транспортного хозяйства, 20 предприятий энергетической сферы и 105 предприятий других отраслей, а также 665 объектов государственной недвижимости будут выставлены на публичные торги;
• для реализации в приоритетном порядке на осонове права собственности, при невозможности выставления на основе права собственности – на основе права аренды будет выставлено 33,6 тысяч земельных участков общей площадью 1721 га;
• В автоматизированной информационной системе "Yerelektron" на электронные онлайн-аукционные торги на основе права собственности будет выставлено 13,6 тысяч земельных участков, находящихся на межведомственном согласовании и до конца текущего года 2052 га дополнительно выявленных пустующих земельных участков.
В том числе, согласно Постановлению, с 1 апреля 2022 года при выявлении помощниками хокимов районов (городов) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле (далее – помощники хокимов) пустующих государственных объектов недвижимости или земельных участков на своей территории, если они являются:
• государственными объектами недвижимости с территорией до 2 000 квадратных метров – выставляются на прямые электронные онлайн-аукционные торги на основании онлайн-заявки помощников хокимов в соответствии с порядком, утвержденным Агентством;
• земельными участками несельскохозяйственного назначения – онлайн-заявка, рассматривается в трехдневный срок и в случае вынесения положительного заключения эти участки в двухнедельных срок выставляются на электронные онлайн-аукционные торги;
• неэксплуатируемые более трех месяцев пустующие объекты, принадлежащие министерствам и ведомствам, органам государственной власти на местах, за исключением социальных объектов, выставляются на торги для сдачи в аренду или реализации в соответствии с порядком, утверждаемым Агентством, без их согласия;
• средства, поступившие от реализации государственных объектов недвижимости с территорией до 10 000 квадратных метров, распределяются в бюджет Республики Каракалпакстан, местные бюджеты областей и города Ташкента, а также бюджеты районов (городов) по месту нахождения объектов в равных долях, за вычетом расходов на оценку реализацию, а также части, направляемой в распоряжение Фонда по управлению, трансформации и приватизации государственных активов.
С привлечением международных консалтинговых, аудиторских и инвестиционных консультантов, инвестиционных банков или иных специализированных компаний к процессу оценки и реализации ООО  “Universal Mobile Systems”, в срок до 1 апреля 2023 года будут приняты меры по его приватизации.
25 мукомольных предприятий в составе “Ухдонмахсулот”выставятся на торги в срок до 1 июля 2022 года, остальные – поэтапно до конца текущего года.
Начиная с 1 апреля 2022 года – обеспечивается выставление по оценочной стоимости на электронные онлайн-аукционные торги объектов недвижимости АО “Узагросервис” и организаций, входящих в его состав, при необходимости – с разделением на отдельные лоты;
Также, согласно Постановлению, Министерством финансов обеспечивается:
• в срок до 1 октября 2022 года – публичное размещение (IPO) акций АКБ “Кишлок курилиш банк”;
• в срок до конца 2022 года – выставление на торги государственных долей АКБ “Узсаноаткурилишбанк” и АКБ “Асакабанк” с привлечением Международных финансовых институтов;
• в срок до 1 июля 2023 года – организация работы по публичному размещению (IPO) на фондовой бирже акций “Халк банки”, “Микрокредитбанк”, “Алокабанк”, “Агробанк”, “Узмиллийбанк”.
В соответствии с Постановлением определяются следующие:
• при приватизации государственных активов внедряется метод реализации путем публичного приглашения претендентов к переговорам, в том числе с привлечением профессиональных организаций, без объявления стартовой цены. При этом перечень государственных активов, приватизируемых путём привлечения профессиональных организаций, утверждается Государственной тендерной комиссией;
• предложения инвесторов по активам стоимостью более 10 миллинов долларов США, с привлечением профессиональных организаций, принимаются непосредственно привлекаемыми профессиональными организациями, без участия Агентства и иных государственных органов;
• предложения инвесторов по государственным объектам недвижимости или государственной доле, реализуемые путем публичного приглашения претендентов к переговорам на основании решения Государственной тендерной комиссии, принимаются посредством электронной торговой платформы “E-auksion”, за исключением случаев реализации активов стоимостью более 10 миллионов долларов США с привлечением профессиональных организаций;
• проведение экспертизы достоверности отчетов об оценке дочерних предприятий международных авторитетных аудиторских компаний, осуществляющих деятельность в Узбекистане, не требуется;
• средства, поступающие от реализации и сдачи в аренду объектов недвижимости и долей, принадлежащих предприятиям с государственным участием, а также реализации права пользования участками недр, в информации об итогах приватизации и передачи в аренду учитываются в качестве поступлений от приватизации и аренды государственных активов;
• при реализации государственных активов с условием оплаты в рассрочку, в случаях, если сумма первоначального платежа менее 35 процентов, на остальную сумму начисляются годовые проценты в размере основной ставки Центрального банка;
• субъекты предпринимательстваприобретшие государственные объекты недвижимости с условием оплаты в рассрочку, которым выдан государственный ордер на право собственности “без права распоряжения” до полного осуществления оплаты, налог на добавленную стоимость оплачивают после полного перехода права распоряжения указанным объектами.