Joriy yil 18-sentabr kuni Abu Dabi shahrida Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) ishbilarmon doira vakillari ishtirokida boʻlib oʻtgan “Biznes aloqalar: Abu Dabi va Oʻzbekiston” forumida, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan “Xususiylashtirish - bu biznes uchun yangi yoʻnalish va imkoniyatlar” mavzusida taqdimot oʻtkazildi.
Unda, Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish Departamenti boshligʻi Shoxruh Ohunov taqdimot bilan ishtirok etib, 70 dan ortiq BAA ishbilarmon soha vakillariga Oʻzbekistonda xususiylashtirish sohasida erishilgan natijalar, kelgusidagi istiqbolli rejalar, jumladan, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq savdoga chiqarilgan va xususiylashtirilishi belgilangan yirik davlat aktivlari toʻgʻrisidagi maʼlumotlar hamda ularni sotib olish jarayonlari boʻyicha tushintirishlar berib oʻtdi.
hu bilan birga, muzokaralarga boy oʻtgan davra suhbati davomida Davaktiv agentligi vakillari BAAning 10 dan ortiq yirik biznes hamjamiyati, jumladan, “Watania International Holding”, “Confity capital partners” va “Emirates NBD” kompaniyalari vakillari bilan G2B uchrashuvlarini oʻtkazdi.
Uchrashuvlar davomida, xorijiy investorlar uchun mamlakatimizda yaratilayotgan sharoitlar yuzasidan tushuntirish berilib, BAA biznes vakillari Oʻzbekistondagi xususiylashtirish jarayonlarida faol qatnashishga taklif etildi. Oʻz navbatida, xorij ishbilarmon doira vakillari tomonidan Oʻzbekistondagi joriy xususiylashtirish jarayonlariga katta qiziqish bildirilib, kelgusi hamkorlik aloqalari kelishib olindi.

Представителям бизнес-сферы Объединенных Арабских Эмиратов были представлены процессы приватизации в Узбекистане.
На форуме “Деловые отношения: Абу-Даби и Узбекистан”, состоявшемся 18 сентября текущего года в городе Абу - Даби с участием представителей деловых кругов Объединенных Арабских эмиратов (ОАЭ), агентством по управлению государственными активами была проведена презентация на тему “Приватизация-новое направление и возможности для бизнеса”.
В нем, начальник департамента подготовки и приватизации государственных активов Шохрух Охунов принял участие с презентацией, в ходе которой более 70 представителям бизнес-сферы ОАЭ были даны разъяснения о достигнутых в Узбекистане результатах в сфере приватизации, перспективных планах на будущее, в том числе о крупных государственных активах, выставленных на продажу и подлежащих приватизации в соответствии с соответствующими программами приватизации, а также о процессах их приобретения.
в то же время в ходе насыщенного переговорами прошедшего круглого стола представители Агентства Davaciv провели встречи G2B с представителями более 10 крупных бизнес-сообществ ОАЭ, включая Watania International Holding, Confity capital partners и Emirates NBD.
В ходе встреч были даны разъяснения по поводу условий, создаваемых в нашей стране для иностранных инвесторов, и представители бизнеса ОАЭ были приглашены принять активное участие в процессах приватизации в Узбекистане. В свою очередь, представители зарубежных бизнес-кругов проявили большой интерес к текущим процессам приватизации в Узбекистане и договорились о дальнейшем сотрудничестве.