“Axborot texnologiyalari va axborot resurslarini rivojlantirish markazi” MCHJ ijroiya organi rahbarlik lavozimiga tanlov o'tkazilishi to'g'risida E'lon
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan O'zbekiston Respublikasi "Davlat mulkini boshqarish to'g'risida"gi Qonuni, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 24 martdagi PQ-101-son qarori hamda jamiyat ijroiya organining rahbarlik lavozimlariga tanlov o'tkazish va nomzodlarni saralash tartibi to'g'risidagi Nizom talablariga asosan "Axborot texnologiyalari va axborot resurslarini rivojlantirish markazi" MCHJ ijroiya organ rahbari lavozimiga nomzodlarni saralash bo'yicha tanlov e'lon qiladi.
1. Lavozim tavsifi (yo'riqnomasi):
— Jamiyatning joriy faoliyatiga rahbarlikni amalga oshiruvchi hisoblanadi;
— ishonchnomasiz jamiyat nomidan ish ko'radi, shu jumladan jamiyat manfaatlarini ifoda etadi va bitimlar tuzadi;
— Jamiyatning moliyaviy va boshqa hujjatlarini imzolaydi;
— banklarda hisob-kitob va boshqa hisob varaqlarni ochadi, o'z vakolatlari doirasida jamiyat mulki va moliyaviy mablag'larini boshqaradi;
— yillik hisobot, yillik buxgalteriya balansi va qatnashchilar o'rtasida sof foydani taqsimlashga oid takliflarni tayyorlaydi va ta'sischilar umumiy yig'ilishiga taqdim etadi, ko'rsatib o'tilgan organlarni kundalik moliyaviy va xo'jalik faoliyati to'g'risida xabardor qilib turadi, umumiy yig'ilish qarorlarining bajarilishini tashkil qiladi;
— Jamiyat ijrochi xodimlariga rahbarlik qiladi, jamiyat Shtatlar jadvalini tasdiqlaydi, hisob yuritilishini tashkil qiladi hamda jamiyat faoliyati to'g'risidagi buxgalterlik va statistik hisobotlarning tuzilishini va ularning soliq organlariga, ijtimoiy jamg'armalar va davlat statistika organlariga o'z vaqtida taqdim etilishini ta'minlaydi;
— Ustavga va amaldagi qonunchilikka muvofiq jamiyat rahbari sifatida boshqa vakolatlarni amalga oshiradi.
2. Nomzodlarga qo'yiladigan malaka talablar:
Quyidagi shaxslar nomzod bo'la olmaydi:
• oliy ma'lumoti bo'lmagan shaxslar;
• rahbarlik lavozimida kamida 2 yil ish tajribasiga ega bo'lmagan shaxslar;
• ushbu shaxslar aybi bilan lisenziya talablari va shartlari buzilganligi sababli, ko'rsatilgan faoliyatni amalga oshirish uchun lisenziyani bekor qilish paytida bunday shaxslar yakka ijroiya organi vazifasini bajarayotgan bo'lsa yoki kollegial ijroiya organi tarkibiga kirsa yoki yuridik shaxs ta'sischilari hisoblansa va bunday lisenziyani bekor qilgandan uch yildan kam vaqt o'tgan bo'lsa;
• iqtisodiyot sohasida yoki boshqaruv tartibiga qarshi jinoyat sodir etganligi sababli sudlanganlik holati tugallanmagan bo'lsa, shuningdek korrupsiyaga oid jinoyatlarni sodir etishda aybdor deb topilgan shaxslarning ochiq elektron reestriga kiritilgan bo'lsa;
• sud hukmiga binoan muayyan lavozimda ishlash yoki muayyan faoliyat bilan shug'ullanish huquqidan mahrum qilingan shaxs;
• bunday shaxs bankrot etib topilgan paytda yuridik shaxsning yakka ijroiya organ vazifasini bajargan yoki kollegial ijroiya organi tarkibiga kirgan bo'lsa va uni bankrot deb topgan paytdan hali ikki yil o'tmagan bo'lsa.
Nomzodlarga qo'yiladigan umumiy talablar:
• mutaxassisligi bo'yicha oliy ma'lumotga ega bo'lish;
• rahbarlik lavozimlarida shu jumladan, boshqaruv raisi/direktor, rahbar o'rinbosari yoki rahbarlik lavozimiga tenglashtirilgan lavozimlar (bosh muhandis, direktor o'rinbosari va boshqa lavozimlarda kamida 2 yillik ish stajiga ega bo'lish;
• mazkur sohasida kamida 5 yillik tajribaga ega bo'lgan shaxslar;
• yirik korxonalarni boshqarish bo'yicha muvaffaqiyatli tajribasi mavjudligi;
• o'zi faoliyat yuritgan yoki boshqargan korxonalarda biznes strategiyasi/barqaror rivojlanish/investision loyihalar siyosatini ishlab chiqish va targ'ib qilish tajribasi;
• o'zi faoliyat yuritgan yoki boshqargan korxonalarda chuqur o'zgarishlarni, zamonaviy korporativ tizimini va madaniyatini ishlab chiqish va amalga oshirish tajribasi;
3. Taqdim etilishi lozim bo'lgan hujjatlar:
• Tanlovda qatnashishga roziligi, taqdim etilgan hujjatlarning haqqoniyligini tasdiqlashi va tanlovda g'olib bo'lgan taqdirda ishga yollash shartnomasini tuzishga roziligi bildirilgan, o'z qo'li bilan yozilgan ariza;
• Ma'lumotnoma-ob'ektivka (belgilangan shakldagi);
• Mehnat daftarchasi nusxasi;
• Oliy ma'lumot to'g'risidagi O'zbekiston Respublikasi oliy ta'lim muassasasining yoki xorijda oliy ta'lim olganligi bakalavr diplomi va/yoki magistr diplomi (mavjud bo'lsa);
• Ilmiy unvon (fan nomzodi, fan bo'yicha falsafa doktori, fan doktori) va ilmiy daraja (dosent, katta ilmiy xodim, professor) tasdiqlovchi hujjat (mavjud bo'lsa);
• Qo'shimcha oliy ma'lumot olganligi (ikkinchi, uchinchi) haqidagi diplom (mavjud bo'lsa);
• O'zbekiston Respublikasi Prezidenti yoki Vazirlar Mahkamasining tegishli qarorlariga ko'ra lavozimga tayinlangan to'g'risidagi hujjat (ish tajribasi ko'rsatilgan holda);
• Tanlov e'lon qilingan sohadagi rahbarlik tajribasi (boshqaruv raisi/direktor, boshqaruv raisi/direktor o'rinbosari yoki rahbarlik lavozimiga tenglashtirilgan lavozimlar (bosh muhandis, bosh mexanik, bosh iqtisodchi, bo'lim/tsex boshlig'i va boshqa.)) to'g'risidagi hujjat (mavjud bo'lsa);
• Xo'jalik jamiyatlarining rahbarlik lavozimlarida ishlash tajribasi (boshqaruv raisi/direktor, boshqaruv raisi/direktor o'rinbosari, vakolatxona yoki filial rahbari) to'g'risidagi hujjat (mavjud bo'lsa);
• Xo'jalik jamiyatlarining kuzatuv kengashi a'zosi sifatida ish tajribasi to'g'risidagi hujjat (mavjud bo'lsa);
• Amal qilish muddatiga ega korporativ boshqaruvchi malaka attestati (mavjud bo'lsa);
• Qimmatli qog'ozlar bozori mutaxassisi, auditor, sug'urtalovchi, baholovchi, sud boshqaruvchisi malaka talablariga muvofiqligini tasdiqlovchi amal qilish muddatiga ega hujjatlar (mavjud bo'lsa);
• Xalqaro sertifikatlar (CFA, CPA, ACCA, ACA, CIMA, IMC, FRM) (mavjud bo'lsa);
• Kompyuter bilimdonlik — MS Office, MS Excel– ishonchli foydalanish (guvohnoma mavjud bo'lsa);
Tanlov hujjatlarini topshirishning oxirgi muddati, tanlov e'lon qilingan kundan boshlab 15 kun.
Tanlov takliflari va hujjatlar muhrlangan konvertlarda va konvertning ustki qismida tanlovda ishtirok etuvchi nomzodning tanlovda ishtirok etish uchun arizasi ilova qilingan holda taqdim qilinadi.
Hujjatlar quyidagi manzil bo'yicha qabul qilinadi: Toshkent shahar, Shayxontohur tumani, Navoiy ko'chasi, 30-uy.

О проведении конкурса на руководящую должность исполнительного органа ООО” Центр развития информационных технологий и информационных ресурсов" Объявление
В соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан "Об агентстве по управлению государственным имуществом", указом Президента Республики Узбекистан PQ-101 от 24 марта 2023 года и положением о порядке проведения конкурсов и отбора кандидатов на руководящие должности Агентства по управлению государственным имуществом Республики Узбекистан "Об управлении государственным имуществом", постановлением Президента Республики Узбекистан PQ-101 от 24 марта 2023 года и положением о порядке проведения конкурсов и отбора кандидатов на руководящие должности Агентства по управлению государственным имуществом Республики Узбекистан исполнительный орган общества, ООО "Центр развития информационных технологий и
1. Описание должности (инструкция):
- Является исполнителем руководства текущей деятельностью общества;
- действует от имени общества без доверенности, в том числе представляет интересы общества и заключает соглашения;
- Подписывает финансовые и иные документы общества;
- открывает счета в банках, распоряжается имуществом и финансовыми ресурсами общества в пределах своей компетенции;
- готовит годовой отчет, годовой бухгалтерский баланс и предложения по распределению чистой прибыли между участниками и представляет общему собранию учредителей, информирует указанные органы о повседневной финансово-хозяйственной деятельности, организует выполнение решений общего собрания;
- Возглавляет исполнительный аппарат Общества, утверждает график работы Общества, организует бухгалтерский учет и обеспечивает структуру бухгалтерских и статистических отчетов о деятельности общества и их своевременное представление в налоговые органы, социальные фонды и органы государственной статистики;
- Осуществляет иные полномочия в качестве главы общества в соответствии с уставом и действующим законодательством.
2. Квалификационные требования к кандидатам:
Не допускаются следующие лица:
* лица без высшего образования;
• лица, не имеющие опыта работы на руководящих должностях не менее 2-х лет;
• поскольку требования и условия лицензии нарушены по вине этих лиц, такие лица на момент отзыва лицензии на осуществление указанной деятельности действуют в качестве единоличного исполнительного органа, либо входят в состав коллегиального исполнительного органа, либо считаются учредителями юридического лица, и менее трех лет прошло с момента отмены такого;
• если состояние осужденности не завершено в связи с совершением преступления в сфере экономики или против порядка управления, а также включено в открытый электронный реестр лиц, признанных виновными в совершении преступлений, связанных с коррупцией;
• лицо, лишенное права работать на определенной должности или заниматься определенной деятельностью по приговору суда;
• если на момент банкротства такое лицо выполняло функции юридического лица в качестве единоличного исполнительного органа или входило в состав коллегиального исполнительного органа, и с момента его банкротства еще не прошло двух лет.
Общие требования к кандидатам:
• высшее образование по специальности;
• должности на руководящих должностях, включая председателя правления/директора, заместителя руководителя или эквивалентную руководящую должность (главный инженер, заместитель директора и другие должности со стажем работы не менее 2 лет;
* лица, имеющие опыт работы в данной области не менее 5 лет;
* наличие успешного опыта управления крупными предприятиями;
* опыт разработки и продвижения бизнес-стратегии/политики в области устойчивого развития/инвестиционных проектов на предприятиях, которыми он управляет;
* опыт разработки и внедрения глубоких изменений, современной корпоративной системы и культуры на предприятиях, на которых он работает или которыми руководит;
3. Документы, которые необходимо предоставить:
• Самостоятельно написанное заявление, в котором выражается согласие на участие в конкурсе, подтверждение действительности представленных документов и согласие на заключение договора о приеме на работу в случае победы в конкурсе.;
• Линза-эталон (фиксированной формы);
* Копия трудовой книжки;
• Диплом бакалавра и/или магистра Высшего учебного заведения Республики Узбекистан или высшего образования за рубежом (если применимо);
• Документ, подтверждающий научное звание (кандидат наук, доктор философии по естественным наукам, доктор наук) и ученую степень (доцент, старший научный сотрудник, профессор) (при наличии);
• Диплом о получении дополнительного высшего образования (второго, третьего) (при наличии);
* Документ о назначении на должность согласно соответствующим решениям президента или Кабинета Министров Республики Узбекистан (с указанием опыта работы • ;
• Опыт руководства в области, в которой объявлен конкурс (должности, эквивалентные председателю правления/директору, председателю правления/заместителю директора или руководящей должности (главный инженер, главный механик, главный экономист, начальник отдела/tsex и т.д.)) документ (если применимо;
* Документ об опыте работы на руководящих должностях в хозяйственных обществах (председатель правления/директор, председатель правления/заместитель директора, глава представительства или филиала) • при наличии);
* Документ об опыте работы в качестве члена Наблюдательного совета хозяйственных обществ • при наличии);
* Квалификационный сертификат корпоративного менеджера со сроком действия (при наличии) • ;
* Документы со сроком действия, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям специалиста рынка ценных бумаг, аудитора, страховщика, оценщика, судебного распорядителя • при наличии);
• Международные сертификаты (CFA, CPA, ACCA, ACA, CIMA, IMC, FRM) (доступны);
• Владение компьютером-MS Office, MS Excel-уверенное использование (при наличии сертификата);
Крайний срок подачи конкурсных документов - 15 дней с даты объявления конкурса.
Конкурсные предложения и документы представляются в запечатанных конвертах, к верхней части конверта прилагается заявка участвующего кандидата на участие в конкурсе.